Як вибрати принтер

Так уже склалося, що сприймати інформацію людині простіше із твердої копії, а не з екрана монітора. Отже, ви отримали цифровий фотоапарат або диск із купою фантастики — потрібно купити принтер. При його виборі, так само як і при виборі монітора, слід пам’ятати, що відновлення й розширення функціонала для принтера неможливо, тому береться він назавжди. Якщо ви купили принтер формату А4, а вам раптом знадобився формат А3, то це означає лише те, що вам доведеться купити другий принтер. Ще один ньюанс при виборі полягає в тому, що крім витрат на пристрій зараз, ви будете витрачатися на видаткові матеріали потім. Тому слід ураховувати вартість обслуговування.

Залежно від того, наскільки ви інтенсивно будете друкувати й що друкувати, і слід вибирати принтер.

Для початку слід визначитися з його форматом. Найпоширенішим є формат А4 (297х210 мм). Він найпоширеніший для домашніх умов. Якщо ж вам потрібно що-небудь більше, плакати там друкувати або креслення, то можна обрати принтер формату А3 (він в 2 рази більше А4). Слід відмітити, що такі принтери дорожче А4 аж ніяк не в 2 рази, обійдуться вам у більш ніж пристойну суму.

Яку роздільну здатність нам необхідно. Напис 300dpi позначає те, що на кожний квадратний дюйм (2.54 див) доводиться 300 крапок по вертикалі й 300 по горизонталі. 300-600 dpi — це принтер для звичайного друку. Якщо ж потрібний друк фотографій високої якості, то слід брати принтер з дозволом 1200-2400 dpi.

Як ми будемо підключати принтер до комп’ютера ? Звичайне підключення проводиться до рознімання USB. Прадавні моделі по Lpt-Порту. Якщо у вас будинку не одна машина, то слід задуматися про покупку мережного принтера з Ethernet-роз’їму і підключити його по локальній мережі.

Який же з типів принтерів випливає обрати ? На сучасному ринку представлені наступні типи принтерів:

Матричний принтер

Це застарілий тип. Зображення наноситься друкуючою стрічкою, яка притискається голками до паперу. Такі принтери дуже гучні, повільні, якість печатки вкрай низька, документ виходить тільки чорно-білий, ні про яку печатку фото не ідеться. Однак матричні принтери дуже дешеві як при покупці, так і при обслуговуванні — знай міняй собі стрічку й засовуй дешевий папір. Тому якщо вам потрібно лише роздрукувати літературу на сон прийдешній — саме воно. Якщо ж вам не підходить цей варіант, доведеться купувати або лазерний або струменевий принтер.

Лазерний принтер

Барвник (тонер) прилипає до паперу в місцях її нагрівання. Самі по собі ці пристрої дорогі, але вартість їх обслуговування низка. Картридж для лазерного принтера коштує стільки ж, скільки й для струменевого, але при цьому дозволяє роздрукувати раз в 10 більше аркушів. Саме ж якість друку і її швидкість найкращі, роздруковані аркуші практично не бояться зовнішніх впливів, у тому числі й вологи. Лазерні принтери дуже вигідні при печатці більших обсягів текстової інформації : тієї ж літератури або доповідей зі звітами. Кольорові лазерники коштують на кілька порядків дорожче своїх чорно-білих побратимів, тому якщо у вас немає гострої необхідності роздруковувати в кольорі — беріть ЧБ. Надійність цього типу принтерів досить висока: крім механізму протягання паперу в ньому немає частин, що рухаються.

Струменевий принтер

Друкуюча головка складається з ряду форсунок, з яких «випльовується» чорнило. Цей тип принтерів має купу варіацій виконання й цін. Найпростіший : з 3-х кольоровою чорнильницею (жовтий, пурпурний і блакитний). Чорний колір виходить шляхом змішання всіх 3-х кольорів, але істинно чорного ви все-таки ніколи не побачите — він буде злегка бардовим. Крім того, такі принтери дуже неекономічні: якщо ви роздруковуєте просто чорний текст, то фарбою «плюються» усі 3 чорнильниці замість однієї чорної. Тому є принтери з 4-ма чорнильницями, до 3-х перерахованих вище додається ще й чорна чорнильниця. До нещастя, звичайно в таких принтерах з’являється вибір: або друкуємо тільки чорною чорнильницею або всіма кольоровими. Якщо вибираємо кольорову печатку — знову одержуємо злегка бардовий чорний колір.

Якщо ви маєте цифровий фотоапарат і плануєте роздруковувати фото, то слід звернути увагу на фотопринтери. Вони мають 2 додаткових сопла (світло-блакитне й світло-пурпурне), що дозволяють позбутися зернистості, яка викликана занадто різкими переходами кольорів. Фотопринтери дуже дорогі в обслуговуванні, тому що друк фотографій проводиться на спеціальний, аж ніяк не дешевий папір. Не дуже давно вважав, що ж мені дешевше обійдеться: здавати фото в роздруківку або все-таки прикупити собі принтер. Виходить, що здавати в роздруківку.

Деякі принтери забезпечують друк прямо з фотоапарата, природно якщо він також підтримує цю функцію. Ну може для тупорилих буржуїв це й нормально, але ми з вами не такі. Завжди фотку хочеться обрізати (відкадрувати), скорегувати яскравість і кольору, забрати ефект червоних очей, якщо такий  присутнім. Тому цю функцію вважаю не самою необхідною.

При експлуатації струменевого принтера відразу стають видні два істотні недоліки. Перший, це те, що роздруковані документи бояться вологи — зображення розпливається. Другий, струменевий принтер повинен хоча б раз у два тижні щось роздрукувати, інакше в нього пересохнуть головки. Досить просто включити його — при ініціалізації він спеціально прочищає форсунки на спеціально призначену для цього область.

Критичне пересихання головок чи ні, залежить від змінних картриджів. Перший варіант картриджа, це просто чорнило, сама ж головка є складовою частиною принтера. Такі картриджі дешеві, але якщо пересихає головка, принтер необхідно нести в ремонт, який досить дорогий. Другий варіант — головка є частиною картриджа. У цьому випадку останній дорогий, але пересихання головки не веде до таких руйнівних наслідків.

Чи варто використовувати чорнила того ж виробника, що і принтер? Відповіді на це питання однозначної немає. Виробники пропонують своє ім’я, і якщо купити такий складний пристрій фірми HP, Epson або Cannon безумовно має сенс, те чорнило, де досить важко облажатися, можна довірити й менш відомій фірмі — обійдеться в кілька раз дешевше при тій же якості.

Чи варто заправляти вже використані картриджі? Безумовно, варто. Продаються спеціальні набори для заправлення, які обходяться значно дешевше нового картриджа. Звичайно картриджі витримують 2-3 перезарядження.

Іноді принтери комбінують зі сканнером і ксероксом. Подібна комбінація має сенс, якщо у вас мало місця й грошей. В іншому випадку ці пристрої краще мати окремо.